9 listopada: prof. Piotr Tomaszewski o kulturze Głuchych

tomaszewski

Czy język wyewoluował z gestykulacji naszych przodków? Co głusi myślą o słyszących, i czym różni się ich specyficzna kultura? Czy mimiką może rządzić gramatyka? To tylko niektóre z pytań, jakie stawia prof. Piotr Tomaszewski, badacz nad językiem i kulturą niesłyszących z Wydziału Psychologii UW. Jego wystąpienia przekonują coraz więcej osób, jak pasjonująca może być ta tematyka.

A już 9 listopada będą mogli Państwo spotkać się z nim razem z IKBJ. Spotkanie rozpocznie się o 18:00 w sali 8 na Wydziale Psychologii (ul. Stawki 5/7). Zapraszamy także do zapoznania się z artykułami prelegenta w otwartym dostępie na stronie: https://uw.academia.edu/PTomaszewski

Po spotkaniu odbędzie się zebranie Koła na temat naszej konferencji późną wiosną. Będziemy rozmawiać m.in. o wyborze ciekawej osoby na głównego mówcę i ufundowaniu nagrody za najlepsze wystąpienie. Jak zawsze, będzie też możliwość zapisania się do IKBJ, żeby współtworzyć nasze dalsze poczynania. Zapraszamy!

Poprzednie spotkanie i nowe kierunki koła

W czwartek 5 października odbyło się nasze pierwsze spotkanie w tym roku, na którym członkowie IKBJ prezentowali swoje zainteresowania językowe. Grzegorz P. Mika omówił podejście ściśle informatyczne, przedstawiając rezultaty empirycznego procesu odkrywania wiedzy z tekstu na przykładzie predykcji wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W badaniach wykorzystał dane z Twittera. W wystąpieniu Szymona Rutkowskiego usłyszeliśmy o (odległej) perspektywie komputerowego zastosowania teorii uniwersaliów językowych Anny Wierzbickiej. Gosia Pawlak opowiedziała o aplikacji pozwalającej porównywać różne tłumaczenia poezji z dokładnością do wybranych fragmentów wierszy.

Początkowo planowaliśmy krótkie wystąpienia, ale ciekawość słuchaczy na temat projektów rozpaliła ożywione dyskusje. Zdecydowaliśmy, że jeszcze raz spotkamy się, by posłuchać o tajnikach eksploracji tekstu na podstawie tweetów.

Na zebraniu wybraliśmy także nowy zarząd:

Prezes: Szymon Rutkowski
Wiceprezes: Małgorzata Pawlak
Skarbnik: Marta Wójcik
Sekretarz: Grzegorz P. Mika

Niebawem usłyszycie o naszych dalszych językowych eksploracjach, dlatego zachęcamy do śledzenia wydarzeń!

Pierwsze spotkanie w tym roku: już 5 października!

Już 5 października zapraszamy na pierwsze w tym roku, otwarte spotkanie Interdyscyplinarnego Koła Badań nad Językiem.

Jeżeli interesujecie się językiem i chcecie poznawać nowe spojrzenia, to przyjdźcie sprawdzić, czy to może właśnie IKBJ zaspokoi Wasz głód okołojęzykowej wiedzy!

Na najbliższym spotkaniu:
– przywitamy starych i nowych członków
– podzielimy się tym, co nas ostatnio zajmuje w bardzo szeroko rozumianym języku (parę osób przygotowuje pięciominutowe wystąpienia – zapraszamy do dołączenia, nawet ad hoc ;) )
– wybierzemy zarząd na nowy rok akademicki

Czas i miejsce: 5 października, godz. 19:00, Wydział Psychologii (salę podamy wkrótce)

Aktualizacja: spotkanie odbędzie się w sali 404.

Zapraszamy!

P.S. Jeśli tym razem nie możesz przyjść, obiecujemy w przyszłości kolejne szanse, aby się zaangażować w IKBJ.

Parsowanie języka naturalnego za pomocą gramatyk kategorialnych

 

Parsowanie, czyli analiza składniowa ma na celu określenie jego struktury gramatycznej i wytworzenie na jej podstawie reprezentacji semantycznej. Gramatyki kategorialne są jednym z formalizmów wykorzystywanych do realizacji tego zadania.

W ramach referatu opiszę formalizmy Combinatory Categorial Grammar i Logical Categorial Grammar oraz przybliżę sposób modelowania za ich pomocą składni języka angielskiego i polskiego.”

Wojciech Jaworski received his Ph.D. degree from the University of Warsaw. He is currently employed as Assistant Professor at the Institute of Informatics of the University of Warsaw. He is an expert in Natural Language Processing, Knowledge Representation and Machine Learning. His current research interests focuses on Categorial Grammars, Natural Language Understanding and applications of Natural Language Processing in social informatics.

Data spotkania:  18 stycznia 2017 o godz. 19:30

Miejsce spotkania: sala 406 (4 piętro), Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Stawki 5/7)

Mózg, który czyta

mozg_ktory_czyta

Od lat naukowcy starają się zrozumieć, co dzieje się i zmienia w mózgu, który czyta. Badania prowadzone z udziałem analfabetów, byłych analfabetów, małych dzieci na różnych etapach nauki i osób czytających biegle pozwalają lepiej zrozumieć ten proces.

Serdecznie zapraszamy na środowe spotkanie Interdyscyplinarnego Koła Badań nad Językiem, na którym Katarzyna Chyl opowie o wynikach wcześniej prowadzonych badań dotyczących neuronalnych korelatów czytania, a także przedstawi aktualnie prowadzony projekt w Instytucie Biologii Doświadczalnej. https://web.facebook.com/wczesnadiagnozadysleksji

Katarzyna Chyl – doktorantka w Pracowni Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, absolwentka psychologii i italianistyki na UW. Interesuje się dwujęzycznością i zaburzeniami rozwoju językowego.

Data spotkania: 23 listopada 2016 o godz. 19:30

Miejsce spotkania: sala 408 (4 piętro), Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Stawki 5/7)

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Badań nad Językiem organizowanej przez Interdyscyplinarne Koło Badań nad Językiem UW! Konferencja odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2016 roku w Warszawie (szczegóły w zakładce informacje na stronie konferencji: http://psych.uw.edu.pl/konferencjaikbj/)

Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń do czynnego udziału w konferencji (zakładka zgłoszenia).
Termin nadsyłania zgłoszeń mija 4 kwietnia 2016. Do 27 maja 2016 przyjmujemy także zgłoszenia uczestników biernych.

Nieużywane a nieużywalne, czyli frekwencja zerowa dewiacji nie czyni.

12227622_10153686157839720_268201842909128661_n

Zapraszamy na kolejne spotkanie IKBJ. Tym razem Jakub Kozakoszczak (Instytut Podstaw Informatyki PAN, Katedra Lingwistyki Formalnej UW) opowie o swoich badaniach nad modelem odróżniania wyrażeń sensowych od niesensownych.

Data spotkania: 24 listopada 2015 o godzinie 19:00
Miejsce spotkania: sala 200, Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego
                                           Krakowskie Przedmieście 24

Dwaj jednojęzyczni w jednym umyśle? Trochę prawdy o dwujęzyczności

12065715_10153651483739720_2487821359758370875_n

Serdecznie zapraszamy na spotkanie inaugurujące nowy rok w Interdyscyplinarnym Kole Badań nad Językiem. Naszym gościem będzie Karolina Mieszkowska z Zakładu Psycholingwistyki Wydziału Psychologii UW. Opowie o psychologicznych aspektach dwujęzyczności. Do udziału zachęcamy stałych oraz nowych członków i sympatyków. Będzie okazja nas poznać, a także dowiedzieć się, czym zajmuje się nasze koło.

Data spotkania: 5 listopada 2015 o godzinie 20:00
Miejsce spotkania: sala 200, Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego
                                          Krakowskie Przedmieście 24
 12065780_10153654696879720_6759490896804942184_n

Interdyscyplinarna Konferencja Badań nad Językiem

logo

Dnia 23 maja 2015 roku Interdyscyplinarne Koło Badań nad Językiem wspólnie z Kołem Naukowym Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej zorganizowało konferencję językową pt. „Język w powiększeniu – jak i po co badać język?”. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, a wykład inauguracyjny pod tym samym tytułem został wygłoszony przez prof. dr hab. Mirosława Bańko.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Dziekan Wydziału Psychologii  prof. dr hab. Ewy Czerniawskiej. W trakcie przygotowania konferencji została nawiązana współpraca z czasopismem interdyscyplinarnym AVANT oraz z Ośrodkiem Badań Filozoficznych.

W trakcie konferencji odbyło się pięć sesji:

  • leksykograficzna,
  • matematyczno-informatyczna,
  • prawinicza,
  • filozoficzno-filologiczna,
  • psychologiczna.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na jej stronie internetowej: http://psych.uw.edu.pl/konferencjaikbj

Poniżej można zapoznać się z księgą abstraktów, ponadto planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej.